Gulerodskage
Tænde ovnen på 200 grader og kom valnødderne på en bageplade. Rist nødderne i 5-7 min. indtil de er gyldne og dufter ristede. Lad dem køle af og hak groft.
Kom æg, olie, brun farin og gulerødder i en skål og rør det godt sammen – det skal ikke piskes luftigt, men kun røres sammen til en homogen blanding.
Bland hvedemel, bagepulver, salt og krydderier i en skål og rør det sammen. Sigt de tørre ingredienser ned i skålen til den våde blanding og vend det hele godt rundt med en spatel. Tilsæt valnødderne og vend dem i.
Kom dejen i en 20 cm. springform, foret med bagepapir i bunden og langs kanten. Bag kagen ved 200 grader i ca 1 time og 15 min. Tjek til kagen efter 1 time med en pind – kagen er færdig, når der kun sidder fugtige krummer på pinden.
Lad kagen køle helt af, inden du deler den i to lige høje stykker ved at skære den over med en brødkniv.
Hvid chokoladecreme og pynt
Placer Carletti Kæmpeplade hvid på et skærebræt med bunden opad. Brug en skarp kniv til at trække chokoladespåner af bagsiden. Lav en stor skål med chokoladespåner og kom dem på køl.
Hak 75 g hvid chokolade og smelt det.
Kom mascarpone, flødeost, flormelis og citronskal i en stor skål og pisk det sammen i ca. 1 min. Pas på at cremen ikke piskes for længe, da den så vil skille. Tilsæt den smeltede hvide chokolade mens du pisker og sørg for at det er blandet godt sammen. Tilsæt piskefløde og pisk eller vend det hurtigt i cremen.
Kom cremen i en sprøjtepose og klip et stort hul i spidsen. Sprøjt ca. halvdelen af chokoladecremen ud på den nederste bund, og læg den øverste kagebund ovenpå. Tryk den let ned så cremen trykkes ud til kanten. Sprøjt det sidste creme på toppen og smør det forsigtigt ud med bagsiden af en ske.
Pynt kagen med hvide chokoladespåner og tørrede eller friske spiselige blomster. Stil kagen på køl indtil servering.